در نسخه 2 قالب آکاس موزیک تغییرات زیادی در جهت افزایش سرعت قالب و کاهش فشار بر روی سرور انجام شده و همچنین امکانات بیشتری به قالب اضافه شد که باعث شده نسخه 2 نسبت به نسخه 1 تغییرات ریشه ای رو داشته باشیم.

در این نسخه بسته پلاگین های همراه با بسته نصبی حذف شده و در عوض نصب کننده پلاگین آنلاین به قالب اضافه شده که از قسمت نمایش زیرمنوی “نصب کننده پلاگین های آکاس موزیک” در دسترس است.

در نسخه 1 برای متاباکس ها از افزونه استفاده شد که بخاطر عدم هماهنگی افزونه با نسخه جدید وردپرس مجبور به حذف افزونه از قالب شدیم و البته متاباکس ها رو به صورت درونی و عدم وابسته به افزونه از نو برنامه نویسی کردیم! به همین دلیل شما به عنوان مدیر سایت نیاز هست که کارهایی رو انجام بدید. مثلا لینک های دانلود رو به روزرسانی کنید.

همچنین در این نسخه بخش موزیک ویدئو تغییراتی داشته که لازمه کارهایی رو انجام بدید. در آخر این راهنما توضیحات نحوه تغییر بخش موزیک ویدئو قرار داده شده. اگر موزیک ویدئویی ارسال نکرده اید نیاز به مطالعه آن نیست.

در این نسخه افزونه بازدید از قالب نیز حذف شد و از سیستم شمارنده بازدید درونی درون قالب استفاده شد تا فشار و همچنین زمان لود کاهش پیدا کند.

همچنین اگر توجه کرده باشید قالب آکاس برخلاف دیگر قالبها که فقط از بخش نوشته برای ارسال پست استفاده می کنند، از سه نوع بخش متفاوت برای انواع مختلف نوشته ها استفاده می کند. در این نوع بخش بندی به قسمت آدرس سایت نوع نوشته نیز استفاده میشد که در این نسخه این مشکل رفع شد(با استفاده از افزونه).

در نسخه قبل فقط از یک نوع موزیک پلیر استفاده شده بود! که در این نسخه 2 نوع موزیک پلیر جدید نیز اضافه شده و شما می توانید با استفاده از تنظیمات بخش مطلب نوع موزیک پلیر رو کنترل کنید.

قسمت جدید و کاربردی دیگه ای که در قالب اضافه شده امکان انتخاب و آپلود مستقیم آهنگ در هنگام درج لینک آهنگ هستش که در نسخه قبل نبود. البته همچنان امکان درج لینک به صورت دستی برای دوستانی که از سرور دانلود استفاده می کنند وجود دارد.

به پیشنهاد یکی از دوستان امکان تغییر تعداد بازدید پست ها نیز به قالب اضافه شده که می توانید هنگام درج پست از ستون سمت چپ تعداد بازدید را به دلخواه وارد کنید.

همچنین از دیگر امکاناتی که در این نسخه فراهم شده، امکان غیر فعال کردن سایدبار چسبان است. از قسمت تنظیمات عمومی می توانید چسبان بودن یه نبودن سایدبارها هنگام اسکرول را کنترل کنید.

امکان بعدی که برای افزایش سئو اضافه شده، بخش مسیریابی یا Breadcrumb است که دارای تنظیمات نیز می باشد. از قسمت دیگر تنظیمات در تنظیمات قالب می توانید این بخش را تغییر داده یا غیر فعال کنید.

بخش جدید دیگر که اضافه شده، جدیدترین ویدئوهاست. برای فعال و غیر فعال کردن آن از بخش چینش صفحات استفاده کنید. همچنین دارای تنظیمات نیز هست که از تنظیمات قالب بخش بلاک آخرین ویدئوها قابل دسترسی است.

نحوه تغییر بخش موزیک ویدئو:

این کارها باید بعد از نصب نسخه جدید انجام شود.

ابتدا پلاگین Post Type Switcher را از مخرن وردپرس نصب و فعال کنید. سپس پلاگین akas_old_video که همراه بسته نصبی هست رو نصب و فعال کنید.

سپس از منو وردپرس بخش موزیک ویدئوها – قدیمی که در زیر دیدگاه ها قرار دارد را انتخاب کنید. همه پست ها را انتخاب کرده و بر روی ویرایش سریع کلیک کنید. سپس Post Type را بر روی “موزیک ویدئو” قرار دهید. مطمئن شوید که بر روی “موزیک ویدئو – قدیمی” قرار نداده اید! سپس بر روی به روزرسانی کلیک کنید تا همه موزیک ویدئوها به قسمت موزیک ویدئوهای جدید منتقل شوند.

سپس دو پلاگین گفته شده را حذف کنید.